Azért valljuk be, a BioWare-t egyáltalán nem kell félteni! Ha holnaptól egy fia játékot nem adnának ki, a nevük már akkor is fennmaradna a játékos-társadalom írott és íratlan történelmében egyaránt, hiszen olyan nagy neveket tettek már eddig is le az asztalra, mint a Baldur's Gate részek, a Knights of the Old Republic duológia első epizódja vagy a Neverwinter Nights. Nem is szólva a Mass Effect trilógiáról, amelynek záródarabját idén vehetjük végre reszekető kezeink közé, az év vége felé esedékes Old Republic-kal egyetemben. És ha ez még mindig nem volna elég, örömmel jelenthetem, hogy folyó év március idusa előtt 4 nappal (2011. március 11., ha túl komplikált voltam) megjelenik a 2009-ben több igen jelentős szaktekintély által is "Az év szerepjátékának" titulált Dragon Age: Origins folytatása, a Dragon Age II.
Sajnos a megjelenésig még mindig túl sokat kell aludnunk, ám addig is, mohó étvágyunkat csillapítva vegyük szemügyre, miféle újdonságok várnak ránk a második részben!
Ami talán a legszembetűnőbb változtatás a korábbiakhoz képest, hogy a Dragon Age: Originsszel ellentétben most hat előtörténet helyett mindössze egyet kapunk. Ráadásul a fajok terén sem tűnik túlságosan bőnek a választék. Játszhatunk emberrel és esetleg... emberrel. (Igaz, itt létezik külön férfi és női opció is :-) ) Kasztokban sem fog bővelkedni az új rész, épp csak, mint a Diablo első részében: warrior (harcos), rogue (zsivány, ő szokott nyilazni) és mage (mágus) állnak majd a rendelkezésünkre. Azonban ne tévesszen meg senkit sem a látszat, az elsőre szűkösnek látszó felhozatal korántsem lesz ínséges! Először is, ha még fent lesz a befejezett első rész a gépünkön, akár importálhatjuk is azt a felállást, ahova a játék végére eljutottunk (a karaktert természetesen nem), márpedig ebből volt jó néhány. Azután arról se feledkezzünk meg, hogy a második rész története jó tíz évet ölel fel, és még a legapróbb cselekedeteink is olyan nagy hatással lesznek az eseményekre, hogy az elképzelhető végkimenetelek száma sokszorosa lehet bármely eddigi szerepjátékban látottnak. Simán el tudom képzelni, hogy lesznek olyanok, akik a játék végére csóró, senkiházi menekültjükből valóban nemzeti hőst faragnak majd, és akadhatnak szép számmal olyanok is, akik inkább nem váltják meg a világot, hanem miután saját kis pecsenyéjüket megsütögették, idő előtt tűnnek majd el a süllyesztőben.
A történet ezúttal Free Marchban játszódik majd (magyarul Szabad Városoknak fordították), nem sokkal a fereldeni veszedelem után. Ha szerencsénk van, és balga módon nem nyírtunk ki mindenkit az első részben, még néhány régi ismerőssel is összefuthatunk kalandjaink során, de természetesen rengeteg új emberrel (és tündével, törpével, éjfattyúval) is szembekerülünk. Érdekes fejlesztés lehet, hogy interakcióink során most már itt is egyértelműen hangulatuk alapján lesznek beosztva a válaszlehetőségeink (mint a Mass Effectben: jó fej, undok, kimért, udvarias stb.), amiket a könnyebbség kedvéért még ikonok is jelezni fognak, ráadásul végre saját karakterünknek is lesz hangja, és nem telepátiával közvetíti majd a gondolatait. :-)
A harcrendszer is ráncfelvarráson esett át. Annyi máris bizonyosnak látszik, hogy elbúcsúzhatunk a korábban jól bevált "beadom a parancsot, aztán nézem, mi történik" típusú csatáktól. Az új részben még a mágusainkkal is dinamikus harcokba keveredhetünk! Mellesleg végre ők is kaptak látványos kivégzéseket, nem úgy, mint az első részben, ahol bosszantó módon csak a közelharcosok tudtak Legolasnál is könnyedebben felszökkenni a beste monsztákra, majd jól szemen döfni őket, hadd folyjon a vérük! Ezeket az újításokat látva aztán persze voltak, akik rögtön fel is hördültek nagy hangosan, hogy mégis mi a fészkes fenéért kellett elvinni a Dragon Age-et egy ilyen olcsó, akció-TPS irányba?! Az ő megnyugtatásukra mondom: annak rendje és módja szerint lesz taktikai nézet is, ahol csakúgy, mint eddig, bőszen osztogathatjuk majd csapattársainknak a parancsokat.
A fejlődési rendszer eddig úgy tűnik, alapvetően nem változatott. Továbbra is az attributes (tulajdonságok) és az abilities (képességek) lesznek karakterünk legfőbb meghatározói, és ezek mellett számtalan megújult vagy még sohasem látott varázslatot is tanulhatunk. Szociális lehetőségeink is bővülnek. Nagy hangsúlyt kapnak például a családtagjaink. Testvérünk, vagy édesanyánk akár el is kísérhet minket a küldetésekre. Mondjuk meg kell hagyni, vagány egy mami lehet...
Összességében tehát úgy tűnik, a Dragon Age II személyében egy igazán lebilincselő játékkal fogunk gazdagodni idén márciusban, ami híven ötvözi elődje számos erényét néhány igazán jónak ígérkező újítással. Csak győzzük kivárni!
Érdekességként még annyit megjegyeznék, hogy a játék valamelyik trailerében a narrátor hangja feltűnően hasonlított Flemethére, és ki tudja? Talán joggal merül fel agyunk rég nem használt zugaiban a sejtelmes gyanú, hogy a videók alapján különös képességekkel rendelkező hősünk/hősnőnk esetleg kapcsolatban állhat Morrigannel, és azzal a bizonyos fereldeni utolsó éjszakával...