26 éve Veletek – PC Dome / PlayDome

Kütyü

Bővíthető routerek az ASUS-tól

Miben más az AiMesh, mint a sima jelbővítő?

Írta: hirdetés (x)

Bővíthető routerek az ASUS-tól

Figyelem, a következő sztori megtörtént eseményeken alapszik!
Első saját lakásunkba költöztünk, és örvendezénk vala. Kényelmes, tágas, otthonosan berendeztük, még jó szélessávú internet is volt – igen ám, de a szolgáltatói router az én használati szokásaim mellett nagyon gyorsan megütötte az ipari hulladék mércéjét. Sebaj, rendes router került a házhoz, a szolgáltatói meg ment szépen bridge módba.

Telt-múlt az idő, a család gyarapodott, így másik hajlék után kellett nézni. Meg is lett – de ez kétszintes lakás lett. Hiába vettem a routerhez jelerősítőt, a nem helyhez kötött netképes eszközeim valahogy sose ahhoz a hozzáférési ponthoz csatlakoztak, ami az adott helyen optimális lett volna, bár egy wifi ki-/bekapcsolás a legtöbbször segített. Aztán másik internetszolgáltatóhoz szegődtem, lett új szolgáltatói router, a régi meg gyakorlatilag egy switch+AP kombóvá avanzsált. Valamivel talán jobb lett így a helyzet, de még mindig előfordul, hogy a telefonom a földszinti vezeték nélküli hálózati elérési ponthoz kapcsolódik, holott én már negyed órája az emeleten vagyok, és ott is van ilyen. És akkor még nem beszéltem arról, milyen jó lenne az udvaron is tisztességes minőségű netelérést használni...

Bővíthető routerek az ASUS-tól

Az ilyen küzdelmes hétköznapok ellen találták ki az ASUS mérnökei a bővíthető routereket, aminek a technológiáját AiMeshnek nevezték el. A poén az egészben az, hogy már 2017. óta elérhető, az ASUS RT-AC68U is tudta. Mostanra pedig sikerült olyan szintre fejleszteni, amivel simán lepipál más mesh megoldásokat. Mire kell itt gondolni – azon kívül persze, hogy simán barangolhatok a lakásom szintjei között, és soha nem röccen meg a netkapcsolatom?

  • Szülőként nekem kiemelten fontos gyermekeim online védelme. A lányom most még egyelőre a gyerekprofilos YouTube fiókjánál nem megy messzebb, és a fél szemem még így is rajta tartom, de nemsokára saját gépet fog kérni, és kinyílik előtte az internet. Nemcsak a Windows, esetleg MacOS vagy Linux saját szülői felügyeleti eszközeire szeretnék támaszkodni, hanem újabb védelmi vonalként a hálózatot is szeretném felügyelni. Az ASUS bővíthető routerei egy központi felületen adnak lehetőséget arra, hogy összefogjam csemetéim (mert hát a kisfiam is csak növekszik) nethasználati szabályait.

Bővíthető routerek az ASUS-tól

  • Gamerként fontos, hogy ha játszom, a legjobb netkapcsolatot kapjam meg, bárhol is legyek a lakásban – esetleg kint az udvaron. Nemcsak PC meg PlayStation 5/Xbox létezik ám a világon, ezek be vannak betonozva a helyükre amúgy is. No de mi van, ha én a Nintendo Switchemmel zuttyanok le a kanapémra? Vagy egy ROG Ally-jal üldögélek a kertben? Esetleg a ROG Zephyrus G14-emmel a teraszon? Szívjak a Splatoon 3-ban? Daráljanak le a bogarak a Helldivers II-ben? Az ASUS gamer routerei is támogatják az AiMesh technológiát, így a játékélmény sem csorbul.
  • A beépített VPN-támogatás is hasznos tud lenni, nem is olyan ritkán. Nyílt wifire merészkedni általában nem a legjobb ötlet csak úgy, viszont ha saját VPN-kiszolgálóval rendelkezünk, akkor már rengeteget tettünk a biztonságunkért. Emellett nekem például a munkám miatt néha külföldre kell mennem, ilyenkor pedig a streaming szolgáltatóim simán betarthatnak – így viszont nem kell ennyire előre gondolkodnom, mit töltsek le az útra magamnak (és az vajon elég lesz-e a magányos szállodai estéimre), a teljes kínálat előttem van.
  • És az se feltétlenül utolsó szempont, hogy bővíthető rendszert választva az elektronikai hulladékmennyiség is csökkenthető, ha nem lecseréljük a feladatát már nem megfelelően ellátó eszközt, hanem kiegészítővel növeljük meg az életciklusát.

Bővíthető routerek az ASUS-tól

Ha csak az otthoni lefedettség maximalizálása a cél, az ASUS kínálatából a ZenWiFi XT9 lehet megfelelő választás, hiszen akár párban is megvásárolható, és egyszerűen összelőhető a két eszköz – emellett Google Asszisztens és Amazon Alexa támogatással is bír, így akár hanggal is vezérelhető.

A játékosok számára a legfontosabb a sebesség, így nekik érdemes legalább egy, de inkább több pillantást vetni a ROG Rapture GT-BE98-ra, hiszen a világon az elsők között kínál WiFi7 (IEEE 802.11be) támogatást, így akár 25 Gbps sebességgel is száguldhatnak az adatcsomagok az éteren át.

Bővíthető routerek az ASUS-tól

Ha pedig valami mozgatható megoldás kell, mondjuk a víkendházba, akkor az RT-AX57 Gón érdemes elgondolkodni: otthon az AiMesh miatt a lefedettséget központilag menedzselhető módon növeli, míg ha leruccanunk a házikóba, nem kell telefonos hotspottal szenvedni, hanem egy normális, jó minőségű router segít netet csiholni az ott-tartózkodás idejére.

A cikk megjelenését az ASUS támogatta.

Kattints, ha érdekesnek találtad a cikket!

HOZZÁSZÓLÁSOK

Még nincs hozzászólás, légy Te az első!