Nemrég írtunk az otthoni hálózat vezetékmentesítéséről, most pedig az asztalunkról söpörhetjük le a kábelrengeteget. Van is mit: jómagam még nem tudtam a saját asztalomat sem úgy rendbe tenni, hogy azzal maradéktalanul elégedett legyek (bár az is igaz, eléggé zsúfolt az extra eszközök miatt). Van épp elég kábel, ami a számítógép és a perifériái között kanyarog – mi lenne, ha megszabadulnánk egy pártól?
Kezdjük a fejhallgatóval! Ez nekem főleg szimulátorozásnál szokott gond lenni: a kormányt tekergetve nem olyan egyszerű a füles vezetékét úgy elvezetni, hogy ne legyen zavaró. A ROG Delta II a vezeték mellett Bluetooth és az ASUS saját SpeedNova 2,4 GHz-es technológiájával képes kapcsolódni. Ez utóbbi azon felül, hogy rendkívül gyors (a késleltetés ugyebár öl), még a többi vezeték nélküli technológiával is rugalmasan együtt tud létezni: dinamikusan választja ki a megfelelő, zavarmentes csatornát a tökéletes működés érdekében. Így csatlakoztatva a Delta II-t ráadásul 24-bites, 96 kHz-es minőségben képes a hanglejátszásra.
Az 50 mm-es membránok titánbevonatot kaptak a tiszta hangzás érdekében. Mivel kétféle vezeték nélküli kapcsolódási technológiát is támogat a fejhallgató, ezért akár két eszközhöz is csatlakoztatható egyszerre – és nemcsak dinamikusan képes váltani az egyes hangforrások között, hanem dedikált vezérlők is tartoznak az egyes forrásokhoz (például hangerőszabályozó). A kényelemért pedig nemcsak a pillekönnyű súly (318 gramm) és a hosszú akkuidő (akár 110 óra – és 15 perc töltéssel 11 órányi működést lehetővé tévő energiafelvétel), de a kétféle fülpárna (poliuretán műbőr és lélegző hálós szövet) is gondoskodik. Az Aura RGB világítás és az Armoury Crate vezérelhetőség természetesen magától értetődik...
Talán a legtöbbet mozgó kábel az egéré – nem véletlen, hogy a komolyabb egereket gyártó cégek nagy hangsúlyt fektetnek a kábelre is. És ha megszabadulnánk tőle? Akkor egyrészt megint képbe jön a késleltetés, másrészt az egér súlya is hátrányosan változhat az akku miatt. A SpeedNova szerencsére a késleltetésre itt is megoldást jelent – a ROG Harpe Ace Extreme meg egy olyasfajta mérnöki bravúr, ami a tömeg problematikáját oldja meg. Az egész egér 47 gramm mindössze: ez vezetékes változat esetében is megsüvegelendő. A szénszálas burkolat nemcsak a tömegnek, de a tartósságnak és ellenállóképességnek is jót tesz. A tökéletes egyensúly érdekében még a nyomtatott áramköri lapon lévő alkatrészek elrendezését is ennek vetették alá.
Az Aimpoint Pro szenzor abszolút professzionális felhasználásra lett megálmodva: 42000 dpi felbontás, 750 ips maximális sebesség, 50 g gyorsulás – mindezt 8000 Hz-es polling rate mellett is akár. A két fő gomb alatt pedig ROG optikai kapcsoló biztosítja a gyilkos hatékonyságot. Ha a helyzet úgy adja, hogy éles helyzetben szorul töltésre az egér, akkor sincs para, hiszen az ASUS parakábelt is mellékel a dobozban, olyan extrákkal kísérve, mint a tapadást növelő grip tape, a többféle talp és a tisztítókészlet. (Ha pedig az ehhez tökéletesen passzoló egérpadot keresnénk, a ROG Hone Ace XXL-nél jobbat nem is ajánlhatnánk ;-) )
Bár a billentyűzetek esetében a kábel megléte nem tűnik különösebben zavaró tényezőnek, de ha tökéletesen tiszta, vezetékmentes asztal elérésére törekszünk, nem maradhat ki ez sem. És minő meglepetés, erre is van egy ASUS ajánlat a ROG Azoth Extreme képében. A 8000 Hz-es SpeedNova vezeték nélküli technológia itt is megvan, de ezen kívül van lehetőség Bluetooth és USB Type-C kábeles csatlakozási lehetőségre. A 75%-os méret kellően kompakt ahhoz, hogy több hely jusson az asztalon az egérnek barangolni, ugyanakkor a megszokott gépelési szokásainkat nem kell gyökeresen megváltoztatnunk.
A felépítését ha egy szóval kéne jellemezni: robusztus. Az alumíniumötvözet burkolat fém merevítéssel megtámogatva szinte elpusztíthatatlan strapabíróságot biztosít. A szénszálas pozicionáló lap extra stabilitást ad a kapcsolóknak, rugalmassága révén pedig remekül nyeli el a rezgéseket.
Ritka az a billentyűzet, ahol a gépelési élményt még a hézagkitöltés állításával is lehet szabályozni, márpedig az Azoth Extreme ilyen: választhatunk egy keményebb és egy puhább beállítás között (előbbi játékhoz, utóbbi gépeléshez ajánlott). Magától értetődik, hogy az UV-bevonatos, PBT doubleshot kupakok alatt ROG NX kapcsolók bújnak meg, amelyek természetesen cserélhetőek (akár menet közben is, bár ez nem ajánlott). Az extra nagy csuklótámasz az egészségünknek tesz jót, a jobb felső sarokban a színes OLED kijelző pedig nemcsak számos információt képes megjeleníteni (akkutöltöttség, rendszerinformációk), de sok beállítást is elvégezhetünk itt – és természetesen az Armoury Crate-tel számos animációval is feldobhatjuk a kis egérmozit.
Az ASUS vezeték nélküli perifériáit választva tehát megoldható a bevezetőben említett probléma: asztalunk a kábelmentesítést követően sokkal rendezettebb lesz, eszközeink mozgatása során nem akad bele semmibe egy-egy drót, és nem rántunk le semmit véletlenül a játék hevében. Így pedig mindenképpen hatékonyabb és kényelmesebb környezetünk lesz, legyen szó akár játékról, akár munkáról.